Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością bardzo krępującą, która znacznie utrudniającą codzienne życie. Problem ten pojawia się coraz częściej zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Nietrzymanie moczu nie jest objawem niebezpiecznym dla zdrowia, jednak w znacznym stopniu wpływa na pogorszenie jakości życia. Osoby doświadczająca tego typu zaburzenia mogą odsuwać się od życia zawodowego, społecznego i towarzyskiego, a nawet rodzinnego.

Nietrzymanie moczu powinno być traktowane jako objaw pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego. Jako pacjent nie należy przyjmować, że stan ten jest normalny ze względu np. na podeszły wiek lub jako efekt uboczny przebytego niedawno porodu. Istnieje wiele wysoce skutecznych form terapii prowadzących do ustąpienia tej dolegliwości, jednak kluczem jest znalezienie przyczyny występowania problemu.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to mimowolne, niezależne od świadomej decyzji oddawanie moczu, które prowadzi do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego.

Kto jest szczególnie zarażony?

Nieprawidłowości te występują najczęściej u kobiet, które są:

– w wieku pomenopauzalnym,

– w ciąży lub połogu,

– po operacjach ginekologicznych oraz zabiegach w obrębie jamy brzusznej.

U mężczyzn nietrzymanie moczu najczęściej pojawia się w związku z:

– otyłością brzuszną,

– przewlekłymi zaparciami,

– problemami z prostatą.

Jak się objawia?

Najczęściej występującą formą tego schorzenia jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli oddawanie moczu zdarzające się podczas aktywności takich jak:

– kasłanie,

– kichanie,

– śmiech,

– podskoki,

– dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Najczęściej wysiłkowe nietrzymanie moczu wynika z uszkodzenia lub osłabienia mięśni dna miednicy, które podtrzymują pęcherz, cewkę moczową i narządy rodne.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest szczegółowy wywiad oraz badanie manualne, które obejmuje:

– powłoki brzuszne,

– miednicę,

– kręgosłup,

– przeponę,

– żebra,

– ocenę postawy.

W sytuacji, w której pacjent zgłasza się do nas po operacji ocenie podlega również blizna. Za zgodą pacjenta wykonywane jest również badanie przezpochwowe lub przezodbytnicze. Pozwala ono na ocenę mięśni dna miednicy, których prawidłowe funkcjonowanie jest jednym z najważniejszych elementów umożliwiających pozbycie się nietrzymania moczu.

Jak przebiega proces fizjoterapii uroginekologicznej?

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badania manualnego fizjoterapeuta określa indywidualny dla każdego pacjenta plan przebiegu leczenia dolegliwości. Dobierane są odpowiednie zabiegi oraz ich częstotliwość. Terapeuta uroginekologiczny zaleca również ćwiczenia, które pacjent powinien wykonywać w domu.

Ważnym elementem leczenia są również nawyki, które należy wprowadzić podczas codziennych czynności, są to m.in. poprawne oddychanie oraz świadome wykonywanie napięć w obrębie dna miednicy. Kompleksowe podejście do problemu nietrzymania moczu, czyli połączenie terapii gabinetowej oraz pracy własnej jest kluczem do sprawnego wyleczenia pacjenta i braku powracania schorzenia w przyszłości.

Zabiegi gabinetowe w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu

Jednym rozwiązań przynoszących satysfakcjonujące rezultaty w leczeniu nietrzymania moczu jest zastosowanie najnowocześniejszego sprzętu SIS, czyli Super Indukcyjnej Stymulacji, która dostępna jest w naszym gabinecie “Siła Dotyku”. Działanie tego urządzenia opiera się na wytwarzaniu pola magnetycznego o wysokiej częstotliwości, które skierowane w okolicę narządów płciowych powoduje poprawę trofiki oraz ukrwienia struktur dna miednicy. Zabieg oddziałuje pozytywnie również na wzmocnienie siły mięśniowej w tym obszarze, dzięki czemu wpływa na pozbycie się problemu nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu nie musi być Twoją codziennością i odbierać Ci radości z życia oraz aktywności fizycznej. To schorzenie, które można z powodzeniem wyleczyć oraz zapobiegać jego nawrotowi. Zapisz się na konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym w “Sile Dotyku” i pozbądź się krępujących dolegliwości raz na zawsze.

sprawdź bogatą ofertę naszych zabiegów