Ostroga piętowa – ból nóg który utrudnia funkcjonowanie

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa jest to narośl kostna w okolicy guza piętowego, która powoduje duże dolegliwości bólowe. Powstaje na skutek pojawienia się stanu zapalnego w obrębie rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno to łącznotkankowa struktura, rozpoczynająca się na guzie piętowym i rozdzielająca na pięć pasm, które przyczepiają się do podstawy paliczków palców. Tworzy łuk, na którym spoczywają kości stopy. Jego rolą jest amortyzowanie stopy podczas chodu i podtrzymywanie jej łuku. Kiedy dochodzi do zapalenia rozcięgna, powstaje zmiana zwyrodnieniowa w okolicy jego przyczepu do guza piętowego, która często utrudnia chodzenie.

Jakie są przyczyny?

  • źle dobrane obuwie
  • nadmierna masa ciała
  • długie przebywanie w pozycji stojącej np. w pracy
  • wady wrodzone stóp
  • urazy w obrębie stopy
  • płaskostopie lub zbyt wysoki łuk stopy
  • uprawianie sportów, które zbyt mocno obciążają stopy

Jakie są objawy?

Objawem ostrogi piętowej jest ból w okolicy pięty, początkowo wysiłkowy. Pojawia się po dłuższym obciążeniu stopy, kiedy bardzo długo stoimy lub podczas wysiłku fizycznego. Ból określany jest jako kłujący, piekący. Z czasem dolegliwości bólowe pojawiają się również podczas spoczynku. Inny objaw to uczucie sztywności i tkliwość na dotyk.

Nieleczenie ostrogi piętowej prowadzi do zaburzeń w całym organizmie, ponieważ osoba dotknięta schorzeniem będzie starała się chodzić tak, aby uniknąć bólu. W konsekwencji dojdzie do zaburzenia wzorca chodu i całego łańcucha kinematycznego, co może skutkować problemami z kręgosłupem, kolanami oraz biodrami.

fala uderzeniowa na ostrogę piętową

Rozpoznanie

Ostroga piętowa może być zdiagnozowana poprzez badania obrazowe. Jest to między innymi badanie RTG i USG. Dzięki tym badaniom można wyraźnie zobaczyć zmiany, występujące na stopie. Bardzo pomocny do wykrycia tej dolegliwości jest również wywiad, który przeprowadza lekarz lub fizjoterapeuta. Po wywiadzie następuje badanie przedmiotowe, gdzie wykonywane są testy funkcjonalne oraz badanie palpacyjne w obrębie problematycznej okolicy.

Rehabilitacja

Leczenie ostrogi piętowej powinno obejmować kinezyterapię i fizykoterapię. Konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty, który zbada i zaproponuje sposób rehabilitacji, aby pozbyć się dolegliwości. Odpowiednio dobrane ćwiczenia przez rehabilitanta pozwalają zredukować ból i odtworzyć prawidłowy wzorzec chodu. Ważna jest terapia stopy np. mięśniowo powięziowa i odpowiednie jej rozciąganie. Terapia jest często wspomagana oklejaniem podeszwowej strony stopy elastycznymi taśmami – kinesiotaping.

Fala uderzeniowa

Bardzo ważnym elementem rehabilitacji są zabiegi fizykoterapeutyczne, które oddziałują na regenerację tkanek i pozwalają na powrót do zdrowia. Jednym z nich jest fala uderzeniowa. Jest to fala akustyczna, generowana przez specjalne urządzenie, która dociera do głębokich warstw tkanek. Ma  działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przyspiesza metabolizm i przebudowę tkanek oraz poprawia jakość tkanki łącznej. Efektem działania fali uderzeniowej jest szybsze gojenie i zniwelowanie dolegliwości, towarzyszących wyżej omówionemu schorzeniu, dodatkowo usuwa zwapnienia około stawowe. Dając momentalną ulgę w trakcie chodzenia. Ilość zabiegów jest dobierana indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta. Dzięki serii zabiegów, pacjenci szybko wracają do pełnej funkcjonalności. Terapia nie jest bolesna, lecz może być odczuwalny dyskomfort w tkliwym miejscu na stopie. zabieg fali uderzeniowej

Profilaktyka ostrogi piętowej

Istnieje szereg czynności, które możemy wykonywać, aby zapobiec pojawieniu się lub nawrotowi ostrogi piętowej. Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowym doborze obuwia. Buty nie mogą być za małe ani za duże, powinny być wygodne, dobrze dopasowane do wielkości stopy. Dla większego komfortu można zastosować wkładki, które zapewniają lepszą amortyzację stopy. Kolejna ważna rzecz to unikanie przeciążania stóp podczas pracy czy uprawiania sportu. Trzeba zadbać o to, aby stopy mogły odpocząć czy to podczas przerwy w pracy czy po pracy. Biegacze powinni trenować na miękkim podłożu, gdzie ryzyko przeciążenia stóp jest niewielkie. Przed treningiem należy zrobić rozgrzewkę, aby przygotować organizm do wysiłku. Warto też zrzucić dodatkowe kilogramy i dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Powyższe działania wpływają nie tylko na zapobieganie ostrodze piętowej, ale też wielu innym kontuzjom w obrębie całego organizmu.

Zapraszam na terapię.

sprawdź bogatą ofertę naszych zabiegów