Rehabilitacja układu oddechowego
Rehabilitacja pacjentów z problemami ze strony układu oddechowego, szczególnie po zakażeniu koronawirusem, jest niezwykle istotna.
Pacjenci z COVID-19 mogą charakteryzować się następującymi objawami:
- zła kondycja fizyczna
- duszności po aktywności fizycznej i atrofia mięśni (w tym mięśni oddechowych i mięśni tułowia)
- problemy w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie i zaburzenia psychiczne, takie jak zespół stresu pourazowego.
Dane sugerują również, że 6% wszystkich pacjentów i 71% pacjentów z ciężką postacią COVID-19 wymaga sztucznej wentylacji płuc. Biorąc pod uwagę długotrwałą wentylację płuc i znieczulenie u pacjentów z COVID-19, istnieje wysokie ryzyko rozwoju zespołu zaburzeń. Jest to dysfunkcja przepony wywołana wentylacją, której objawami są:
- zanik włókien przepony
- przebudowa włókien mięśniowych, zwłaszcza przy długotrwałej wentylacji mechanicznej
- zmniejszona kurczliwość i osłabienie.
Terapia polem elektromagnetycznym
Kompleksowe programy rehabilitacyjne powinny obejmować metody, które pomagają przywrócić kurczliwość przepony oraz mięśni międzyżebrowych, poprawić upośledzoną wentylację płuc, hemodynamikę, wymianę gazową w niewydolności oddechowej oraz poprawić jakość życia pacjentów w przyszłości.
Terapia polem elektromagnetycznym wysokiej intensywności BTL SIS jest z powodzeniem stosowana w chorobach układu oskrzelowo-płucnego, ponieważ:
- działa rozszerzająco na naczynia krwionośne • poprawia hipokoagulację
- rozszerza oskrzela
- zmniejsza stany zapalne
- normalizuje autonomiczną regulację oddychania zewnętrznego. Ponadto zastosowanie tej metody pomaga również zmniejszyć obrzęk śródmiąższowy i komórkowy w błonach śluzowych płuc i oskrzeli.
Mechanizm działania
Mechanizm działania BTL SIS oparty jest na reakcji neurofizjologicznej zwanej potencjałem czynnościowym. Terapia BTL SIS opiera się na interakcji między polem elektromagnetycznym wysokiej intensywności a ciałem ludzkim. Intensywne pole elektromagnetyczne depolaryzuje tkanki nerwowe i wywołuje skurcze mięśni.
Korzyści z rehabilitacji oddechowej
Rehabilitacja oddechowa z BTL SIS ma na celu wzmocnienie przepony, mięśni międzyżebrowych oraz poprawę krążenia krwi w okolicy klatki piersiowej. BTL SIS wywołuje intensywne, ale delikatne skurcze mięśni oddechowych. Pozwala to na bardziej aktywną rehabilitację oddechową również u pacjentów, którzy przeszli ciężkie zapalenie płuc.
Stymulację przepony i mięśni międzyżebrowych można również zastosować w rehabilitacji pacjentów z atrofią mięśni przepony po zakończonej, długotrwałej wentylacji mechanicznej w celu przywrócenia efektywnego procesu oddychania. Ponadto BTL SIS jest również bardzo skuteczny w rehabilitacji układu mięśniowo-szkieletowego. Pierwsze dwa miesiące po przejściu ciężkiej postaci zakażenia koronawirusem będą najbardziej obiecujące w rehabilitacji oddechowej – jest to okres okna terapeutycznego.
Stymulację polem elektromagnetycznym wysokiej intensywności BTL SIS należy wykonywać w połączeniu z fizjoterapią jako kompleksowy program fizjoterapii oddechowej obejmujący:
- mobilizację kręgosłupa piersiowego oraz szyjnego
- stymulację przepony
- rozluźnienie pomocniczych mięśni oddechowych
- stymulację wszelkich innych osłabionych mięśni z powodu przedłużającej się bezczynności.
Kluczowe cele rehabilitacji
- Regresja szczątkowych ognisk zapalnych, zwapnień w płucach, ognisk niedodmy
- Poprawa krążenia krwi i limfy, poprawa trofiki, zmniejszenie nadciśnienia krążenia płucnego
- Poprawa drożności i drenażu oskrzeli
- Efekt defibrosowania, zapobieganie zwłóknieniu
- Przywrócenie struktury błony śluzowej oskrzeli, obrony immunologicznej, tkanki limfatycznej
- Poprawa wentylacji płuc
- Wzmocnienie odporności nieswoistej
.
Częstotliwość rehabilitacji
- Częstotliwość wykonywania zabiegów − codziennie
- Całkowita ilość zabiegów − minimum 10
Efekty terapeutyczne
Według badań stymulacja elektromagnetyczna mięśni oddechowych wykonana powyższymi technikami, prowadzi do znacznego wzrostu ciśnienia podczas wydechu, do znacznej poprawy funkcji wydechowej oraz zwiększenia objętości oddechowej w porównaniu z maksymalnymi wynikami wysiłkowymi pacjentów. Metoda ta jest nieinwazyjna i komfortowa dla pacjenta.
PRZECIWSKAZANIA
- Niestabilność stanu somatycznego i neurologicznego
- Zespół hipertermiczny (temperatura ciała powyżej 37,8−38°C)
- III typ niewydolności krążeniowo-oddechowej
- Rozedma płuc
- Odma opłucnowa
- Ciężkie nadciśnienie tętnicze
- Niewydolność nerek, niewydolność wątroby powyżej stadium III
- Poważne zaburzenia rytmu i przewodzenia (dodatkowe skurcze komorowe wielopunktowe, przedsionkowo-komorowy AV, tachysystoliczna postać migotania przedsionków)
- Zespół krwotoczny, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, krwotok płucny i obecność krwi w plwocinie
- Zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, odma opłucnowa, podejrzenie nowotworu w obszarze oddziaływania
- Posiadanie rozrusznika serca i metalowych ciał obcych
- Ciężkie zatrucie
Wzmacnianie mięśni
Na etapie rekonwalescencji u pacjentów może wystąpić spadek siły dużych mięśni, co prowadzi do ograniczenia czynności życia codziennego. W połączeniu z ćwiczeniami, które rozwijają siłę i wytrzymałość siłową głównych grup mięśni, można również zastosować stymulację polem elektromagnetycznym wysokiej intensywności BTL SIS mięśni osłabionych lub stymulację dużych grup mięśni, w szczególności mięśni czworogłowych.
Cena:
Terapię po COVID-19
80 - 100 zł