CELLULIT cała prawda

Cellulit, u kogo występuje?

Typowa „skórka pomarańczowa”, pojawiająca się na udach, pośladkach i ramionach dotyka 80% wszystkich kobiet. Cellulit stał się poważnym problemem w społeczeństwie, a co za tym idzie, wywiera poważny wpływ na jakość i radość życia. Za powstawanie cellulitu są przede wszystkim odpowiedzialne hormony żeńskie – estrogeny – zarządzających nie tylko specyficznym rozmieszczeniem tłuszczu ale także jego trudniejszym spalaniem. Cellulit pojawia się bez względu na wiek, u kobiet szczupłych i pulchnych, pań domu i modelek, uprawiających sport i nie wysportowanych.

cellulit

Czym jest cellulitis?

Najprościej mówiąc cellulit jest tkanką podskórną rozmieszczoną nierównomiernie w taki sposób, że łatwo zaobserwować ją gołym okiem. Uściślając jednak, cellulit jest nagromadzeniem grup komórek tłuszczowych spuchniętych do takich rozmiarów, że delikatna skóra kobiet zaczyna się odkształcać. Łatwo więc zauważyć, że cellulit jest tylko efektem, a prawdziwym jego sprawcą jest tkanka tłuszczowa.

Komórek tłuszczowych raz stworzonych przez organizm nie da się w sposób naturalny pozbyć. Musicie też wiedzieć, że najintensywniejszy podział komórek tłuszczowy w rozwoju człowieka występuje pomiędzy 5-6 rokiem życia. Mając to na uwadze, należy pamiętać, że to jak żywimy nasze dzieci może wpłynąć na to jak będę wyglądać w późniejszych latach i czy będą mieć cellulit czy też nie.

Jak ten cellulit powstaje?

Komórki tłuszczowe jako magazyny przechowują w sobie tłuszcz pełniący wiele ról (od paliwa dla organizmu po izolację termiczną). Zdarza się, że w wyniku uwarunkowań genetycznych i hormonalnych, stylu życia czy stresu organizm odkłada więcej tłuszczu niż powinien. Gdy do komórki tłuszczowej jest upychane coraz więcej tłuszczu, komórka taka powiększa się i pęcznieje, i zwiększają swoją objętość uciskając tym samym sąsiadujące komórki.

rozciagnięta tkanka

Organizm poprzez receptory i różne mechanizmy zaczyna pakować te komórki tłuszczowe coraz ściślej i tworzy między kolejnymi komórkami przegrody łącznotkankowe. Grupy rozrastających się komórek, zaczynają pokazywać się w postaci nierówności na skórze. Wynika to z tego, że rozrost komórki wewnątrz ciała jest powstrzymywany przez twarde tkanki – mięśnie, kości i powięzi, natomiast skóra ma olbrzymie możliwości rozciągania.

Dlaczego więc mężczyźni nie mają cellulitu? 

O to właśnie chodzi, że mają, tylko jest on mniej widoczny. Ze względów genetycznych mężczyźni otłuszczają się w innych miejscach niż kobiety, a gdy otłuszczenie występuje w tych samych miejscach (jak np. uda) struktura ich skóry lepiej maskuje nierówności. Jak widać na obrazku, u kobiet przegrody układają się podłużnie, a u mężczyzn w skrzyżnie ponieważ fibroblasty u nich są bardziej aktywne mają, więcej włókien kolagenu i elastyny. To dzięki tej zwartej strukturze skóry u mężczyzn (w przeciwieństwie do kobiet) wybrzuszenie skóry właściwej poprzez pęczniejącą tkankę tłuszczową praktycznie nie występuje.

tkanka u mężczyzn i u kobiet

Powody przez, które możemy mieć cellulit?

Hormony w ciele kobiety w ciągu całego miesiąca diametralnie się zmieniają, dlatego też bardzo ważnym jest aby sprawdzić przez badania krwi poziom hormonów krążących w organizmie, takich jak estrogen czy hormony tarczycy.

Kolejnym powodem występowania cellulitu to zła dieta. Dieta na którą składają się fast foody, słodycze i napoje słodzone (czyli produkty zawierające dużo soli i węglowodanów) skutkuje odkładaniem się tłuszczu i zatrzymywaniem wody w organizmie. Przy zmianie nawyków żywieniowych warto wziąć pod uwagę produkty bogate w kwasy omega 3, ponieważ pozytywnie wpływają na produkcję kolagenu nadające jędrności skórze. Takimi produktami są np. nasiona chia, łosoś i awokado.

Istotna sprawa!!

Najważniejszą rzeczą aby

utrzymać nasz organizm w zdrowiu i pomóc mu w pozbyciu się cellulitu jest picie wody. Jeżeli faktycznie picie czystej wody staje się gehenną, to warto dodać do niej pomarańczę, cytrynę bądź ogórka żeby dać smak tej wodzie.

Mniej znaczącymi lecz nadal istotnymi aspektami powstawania cellulitu są:

  • Brak ruchu – cellulit nie lubi ruchu, czyli w sytuacji kiedy nie ruszamy się, całe dnie spędzamy za biurkiem, a drogę z i do pracy pokonujemy samochodem, nasze ciało ma zaburzone krążenie, które ostatecznie wpływa na nasz wygląd.
  • Palenie papierosów – papierosy w swoim składzie zawierają toksyny, które zaburzają produkcję kolagenu. W wyniku tego organizm szybciej się starzeje, a skóra traci swoją jędrność.
  • Nasze geny, na które niestety już nie mamy wpływu. Wtedy warto wspomóc się zabiegami i dużo się ruszać.

Czy każda z nas ma taki sam cellulit?

Cellulit u kobiet nie jest taki sam. U niektórych kobiet jest on twardy, a u innych miękki. Generalnie można rozróżnić jego 2 typy:

duże obolałe nogi
  • Cellulit tłuszczowy – powstaje on w wyniku rozrostu komórek tłuszczowych. Jego struktura jest grudkowata, w wyniku czego najczęściej przy tego typu cellulicie pojawiają się wgłębienia. Przez swoją zwartą strukturę jest ciężki do usunięcia co przekłada się na ilość często dosyć bolesnych zabiegów.
  • Cellulit wodny – jego przyczyną jest na gromadzenie się wody i toksyn w organizmie. Powstaje  najczęściej jako następstwo złych nawyków żywieniowych i braku spożywania odpowiedniej ilości wody. Jego pozytywną stroną jest to, że jest on dużo łatwiejszy do usunięcia, a zabiegi zazwyczaj nie są bolesne.

Jak się pozbyć cellulitu?

Metod usuwania cellulitu jest kilka. Kilka z nich, które oceniam za najskuteczniejsze (oczywiście z tych, które można wykonać samemu) przedstawiam poniżej:

  1. Szczotkowanie ciała na sucho – zabieg taki powinien być wykonywany regularnie (ok 3 razy w tygodniu) i trwać około 10 – 15 minut. Partie objęte takim zabiegiem to nogi, pośladki, brzuch, ramiona. Bardzo ważne aby ruch szczotkowania odbywał się w kierunku do serca.
  1. Picie dużej ilości wody – przyjmuje się średnio 2-3 litry wody dziennie (szerzej ten temat opisuję w jednym z poprzednich artykułów). Poleca się również pić pokrzywę, która wspomaga utratę wody.
  1. Przede wszystkim aktywność fizyczna – aktywność fizyczna powinna być dopasowana do możliwości organizmu i zaawansowanie. Początkującym wystarczy robić 10 tysięcy kroków dziennie. Kolejnym etapem mogą być zajęcia typu joga, pilates. Na wyższych poziomach zaawansowania to już kwestia indywidualna lecz dobrze jest skonsultować dobór ćwiczeń z fizjoterapeutą, bądź trenerem personalnym.
  1. Rolowanie – bardzo fajnie wpływa na poprawę cyrkulacji krwi, rozbicie spiętych mięśni oraz pomaga zniwelować punkty spustowe. Można udać się do fizjoterapeuty aby wytłumaczył i pokazał jak prawidłowo się rolować, by osiągnąć zamierzony efekt, a nie zrobić sobie krzywdy (tak – rolowaniem można się uszkodzić)
  1. Peelingi – może być wykonany własnoręcznie w warunkach domowych.

Co możemy użyć do takiego peelingu?

  • olej kokosowy, oliwę z oliwek
  • kawę, sól, cukier, wiórki kokosa,

Ważne żeby peelingu nie robić codziennie ponieważ musimy pamiętać, że nasza skóra ulega rozpadowi i odnowieniu. Cykl kompletnej regeneracji trwa około 28 dni.

W przypadku gdy konwencjonalne zabiegi nie działają, bądź nie chce się nam czekać na efekty istnieją alternatywy. Polecanymi zabiegami, które modelują sylwetkę i pomagają w utrzymaniu pięknego wyglądu i elastycznej skóry są:

  • bańki chińskie
  • masaż próżniowy
  • fala uderzeniowa,
  • drenaż limfatyczny.

fala uderzeniowa 4 zabiegi

Efekt po zabiegach falą uderzeniową

Są to zabiegi, które znane są już od lat na rynku i wykorzystywane przez między innymi gwiazdy kina aby poprawić wygląd ciała.

piękne ciało bez cellulitu

Jeśli borykasz się z problemem jakim jest cellulit i spędza Ci to sen z powiek powodując że czujesz się mniej atrakcyjna, to NAPISZ DO MNIE pomogę Ci rozwiązać Twój problem. Wspólnymi siłami uporamy się z fałdkami na nogach, a Ty na nowo będziesz chciała eksponować swój piękny kobiecy wygląd. Razem możemy wiele!!

sprawdź bogatą ofertę naszych zabiegów