Ból łokcia, czy to łokieć tenisisty?

with Brak komentarzy

Czym jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty należy do grupy schorzeń- entezopatii. Są to zmiany przyczepów ścięgien do kości o charakterze przeciążeniowo -zwyrodnieniowym, którym towarzyszy stan zapalny. W przypadku łokcia tenisisty zmiany dotyczą przyczepów prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Mięśnie te znajdują się na przedramieniu i często ulegają przeciążeniu. Nagromadzone mikrourazy skutkują powstaniem stanu zapalnego, dochodzi do uszkodzenia tkanek w tym obszarze, co powoduje ból oraz stopniowe upośledzenie czynności mięśni.

 

Jakie są przyczyny?

Przyczyną przeciążeń i następnie zwyrodnienia mogą być powtarzalne ruchy prostowania nadgarstka i odwracania przedramienia, noszenie ciężkich przedmiotów, zła technika podczas uprawiania sportów, długotrwałe używanie siły rąk, chociażby w pracy. Innym powodem łokcia tenisisty mogą być przebyte urazy w obrębie łokcia, które są niedoleczone.

 

Są zawody, w których łokieć tenisisty może się pojawić częściej niż w innych. Mowa tu o mechanikach, hydraulikach, informatykach, pracownikach biurowych
i wszystkich innych zawodach, w których wykonuje się powtarzalne ruchy nadgarstka. Narażeni są też gracze w tenisa, którzy mają złą technikę odbijania piłki.

 

 

 

 

 

Jakie są objawy?

  • ból, który pojawia się po stronie bocznej łokcia i często promieniuje aż do nadgarstka,
  • nasilenie bólu podczas przeciążenia stawu łokciowego,
  • utrudniony chwyt, podanie i uściśnięcie dłoni, przekręcenie klucza,
  • problem z całkowitym wyprostem w stawie łokciowym,
  • osłabienie mięśni przedramienia,
  • zmniejszenie elastyczności mięśni przedramienia,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie skóry w okolicy łokcia.

 

 

Rehabilitacja

 Rehabilitacja łokcia tenisisty powinna być kompleksowa. Najważniejszą rzeczą na początek jest wyeliminowanie bólu, zmniejszenie stanu zapalnego, następnie przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu i umożliwienie pacjentowi powrotu do funkcjonalności. Ważny jest odpoczynek, odciążenie kończyny oraz unikanie ruchów, które sprawiają pacjentowi ból. Po zredukowaniu bólu i stanu zapalnego odpowiednia terapia manualna oraz ćwiczenia poprawią biomechanikę ruchu
w stawach kończyny górnej, zwiększą elastyczność mięśni prostowników
i zginaczy nadgarstka i przywrócą ich odpowiednią pracę. Wprowadzane są ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, wytrzymałościowe, zwiększające zakres ruchu w stawie. Dodatkowym elementem terapii jest kinesiotaping, który stosuje się w celu odciążenia stawu łokciowego.

 

Zabiegi fizykoterapeutyczne

Dużą skutecznością w leczeniu łokcia tenisisty cechują się zabiegi fizykoterapeutyczne. Połączenie zabiegów oraz ćwiczeń daje świetne efekty.

Coraz popularniejszym sposobem na pozbycie się łokcia tenisisty staje się fala uderzeniowa, która stymuluje procesy regeneracyjne w obrębie stawu łokciowego, poprawia metabolizm w miejscu poddawanym zabiegowi, dzięki czemu transport substancji odżywczych oraz procesy naprawcze ulegają przyspieszeniu. Następuje poprawa miejscowego ukrwienia poprzez wzrost naczyń krwionośnych w obrębie ścięgna i mięśni. Wykonanie serii zabiegów falą uderzeniową skutkuje ustąpieniem stanu zapalnego, obniżeniem objawów bólowych oraz zregenerowaniem uszkodzonego ścięgna. Fala uderzeniowa to fala mechaniczna, która charakteryzuje się skokowym ciśnieniem i dociera do głębszych warstw tkanek. Jest to zabieg nieinwazyjny i bezbolesny.

Działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne ma również krioterapia miejscowa. Jest to zabieg polegający na wykorzystaniu reakcji obronnej pacjenta na zimno. Reakcja przebiega dwuetapowo. Na początku naczynia krwionośne i mięśnie się kurczą, spowalnia przemiana materii i przepływ krwi. Następnie organizm uruchamia mechanizmy obronne, czego konsekwencją jest zwiększone krążenie krwi rozluźnienie mięśni i zwiększenie metabolizmu. W rezultacie zwiększa się przepływ substacji zwalczających stan zapalny, tkanki są lepiej odżywione ze względu na wzrost szybkości dostarczania substancji odżywczych do miejsca zmienionego chorobowo. Zabiegi przeprowadzane są z użyciem ciekłego azotu aplikowanego na skórę z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Podobne działanie mogą dać okłady z lodu lub masaż kostką lodu w obrębie bolesnego miejsca.

 

Profilaktyka łokcia tenisisty

Istotne jest odpowiednie przygotowanie swojego stanowiska pracy, aby zmniejszyć ryzyko tego schorzenia. Podczas pracy
z komputerem jednym ze sposobów jest umieszczenie specjalnej podkładki pod nadgarstki czy pisanie na płaskiej klawiaturze, dzięki czemu prostowniki nadgarstka są rozluźnione, przeciwdziała to ich przeciążeniu. Warto również robić przerwy w pracy przy biurku
i iść na krótki spacer, przeciągnąć się, rozciągnąć mięśnie. Warto wykonywać masaż przedramion, ramion w celu pobudzenia układu krążenia.

Zostaw Komentarz